Artizan Beyaz Ekmek

Artizan Beyaz Ekmek

Ekmek Tarifleri

24 Nisan 2016

ekledi.

Yorum Yaz

167 kez incelendi.

mayapate

Malzemeler:

3 bardak beyaz un

1 portakal büyüklüğünde eski hamur (pate fermente), oda sıcaklığında

¼ tatlı kaşığı instant kuru maya

¾ tatlı kaşığı tuz

1 bardak su, ılık

1 büyük somun

Yapılışı: 

  1. Eğer elle yapıyorsanız unu, mayayı ve tuzu bir kapta karıştırın. Eski hamuruve suyu karışıma ilave edip 10 dakika kadar yoğurun. Eski mayanın hamura iyice karışması için yoğurma süresi 5 dakika daha uzatılabilir. Bu işlemin sonunda hamurunuz yumuşak ve kolay şekil verilecek kıvamda olacaktır.
  2. 2.Eğer mikser ile yapıyorsanız mikserinize hamur yoğurma aparatını taktıktan sonra unu, mayayı ve tuzu mikser kabına alın. Eski hamuru ve suyu karışıma ilave edip 7-8 dakika kadar yoğurun. Eski mayanın hamura iyice karışmasıiçin yoğurma süresi 5 dakika daha uzatı Bu işlemin sonunda hamurunuz yumuşak ve kolay şekil verilecek kıvamda olacaktır.
  3. 3.Hamurunuzu ağzı kapalı bir kaba alıp 2-3 saat evin en sıcak yerindeHamurunuzun hacmi bu sürede 2 katına çıkmalı.
  4. 4.Hamuru mutfak tezgahı üzerine alıp elinizi gerektikçe unlayarak 10 dakika daha yoğurun.
  5. 5.Hamuru 30 cm uzunluğunda düzgün bir rulo haline getirin. İyice unlanmış fırın tepsisine yerleştirin ve 1-2 saat daha kabarması için bekletin.
  6. 6.Mayalanmış ekmeğin üzerine keskin bir bıçakla biribirine paralel verev 7-8 adet çizik atı
  7. 7. Ekmeği fırına vermeden önce fırına dayanıklı küçük bir kaba ½ bardak kaynar su ilave edip fırının tabanına arka köşeye yerleştirin.
  8. 8. Önceden ısıtılmış 225 derece fırında yaklaşık 10 dakika pişirip ısıyı 200 dereceye düşürüp 20 dakika daha pişirin.

 

Etiketler:

Yorum Yaz